Der var ellers lagt op til kampvalg på Malerforbundets kongres. Men da forbundssekretær Martin B. Hansen meddelte, at han stillede op til posten som forbundsformand, trak de to andre kandidater sig. Det skriver Malerforbundet på sin hjemmeside.
Der har været uro og uenigheder i Malerforbundet i månderne op til formandsvalget.
"Jeg er blevet nødt til at træffe et valg for at trække os fremad i samlet flok," lød det fra Martin B. Hansen, der efterfølgende modtog stående klapsalver fra forsamlingen.
Malerforbundets daglige ledelse blev også sammensat på ny.
Tonny Olsen blev genvalgt som næstformand. Og René Jensen fra afdeling Storkøbenhavn blev valgt som ny hovedkasserer. Anne Mette Markussen og Kim Lasse Petersen blev valgt som forbundssekretærer.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl


























