Regeringen foreslår milliardstor forsvarsfond: "Jeg siger ikke, vi er i krigstid. Men jeg kan heller ikke længere sige, vi er i fredstid"

Der skal etableres en ny forsvarsfond til hurtige investeringer i oprustning af Forsvaret på 50 milliarder kroner.
Det foreslog regeringen på et pressemøde onsdag efter et timelangt oprustningsmøde med partilederne bag forsvarsforliget.
"Vi står i den farligste situation i mange, mange år. Derfor – på grund af truslen fra Rusland, for at forsvare Danmark og for at undgå krig – går vi nu i gang med en yderligere oprustning," sagde statsminister Mette Frederiksen (S).
"Jeg siger ikke, vi er i krigstid. Men jeg kan hellere ikke længere sige, vi er i fredstid," lød det senere fra statsministeren, der samtidig sendte en opsang mod pressen for ikke at fange alvoren i den nuværende situation.Der er kun en ting, der tæller nu, og det er hastighed.
Mette Frederiksen
Statsminister (S)
Køb, køb, køb
Forsvarsfonden skal hen over 2025 og 2026 bidrage til hurtige investeringer i dansk forsvar og vil betyde, at Danmark afsætter tre procent af bnp.
De 50 milliarder kroner til oprustning kommer oven i de knap 200 milliarder til forsvaret frem mod 2033, som regeringen og partierne bag forsvarsforliget har allerede afsat – og de kommer ifølge Mette Frederiksen med ét budskab til forsvarschefen: "Køb, køb, køb":
"Køb det, der her og nu kan bidrage til et stærkere forsvar og dermed til en stærkere afskrækkelse. Kan vi ikke få fat i det bedste udstyr, så køb det, der er næstbedst. Hvis der er for lang ventetid på det, vi allerhelst vil have, så vælg det, der kan leveres hurtigst," sagde Mette Frederiksen og tilføjede:
"Der er kun en ting, der tæller nu, og det er hastighed."
Det betyder blandt andet, at eksisterende udbudsprocedurer i Forsvaret skal tilsidesættes. Der er nemlig ifølge regeringen ikke tid til lange indkøbsprocesser og procedurer, som "hører en mere fredelig tid til".
Heller ikke selvom det måske vil betyde, at der vil blive begået flere fejl, understregede de tre partiledere flere gange.
Forsvarsfonden skal ifølge regeringen finansieres gennem det økonomiske råderum og ved at lempe på finanspolitikken. Kort inden pressemødet bekendtgjorde Finansministeriet, at det finanspolitiske råderum opjusteres med 21,25 milliarder kroner i 2030. Det vil sige, at der ifølge en fremskrivning af Danmarks økonomi vil være 21,25 milliarder mere i statskassen i 2030, end man hidtil har troet.
Omtalte personer
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Helle Ib: Derfor kan Løkkes nye drama ende i selvmål og destruktion
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer

































