Bliv abonnent
Annonce

Ny svensk S-regering vil hæve dagpengene markant

Foto: Anders Löwdin
4. november 2014 kl. 04.00

De senere år er der blevet skåret kraftigt ned på dagpengesystemets generøsitet af borgerlige regeringer i både Danmark og Sverige. 

Men nu forsøger den nye socialdemokratisk ledede svenske regering med statsminister Stefan Löfven (S) i spidsen at gå i den modsatte retning.

I sit forslag til en ny finanslov vil den svenske regering hæve dagpengesatsen ganske markant med hele 5.000 svenske kroner om måneden i de første 20 uger af ledighedsperioden.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026