Økonomer undrer sig: Ny regerings råderum kan være milliarder større end Finansministeriet opgør det til

20. december 2022 kl. 14.54
Danmarks nye regering er dannet på en præmis om et meget begrænset finanspolitisk råderum de kommende år.
Det har været afgørende for den række af reformer, som SVM-regeringen er blevet enige om at gennemføre for at sikre finansiering nye tiltag.
Men reelt kan statsminister Mette Frederiksen (S) og de kommende ministre i en SMV-regering have milliarder af kroner ekstra til rådighed, end de 48 milliarder Finansministeriets hidtidige opgørelser viser.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret



























