Bliv abonnent
Annonce
Om  
Johannes Bill Ladegaard

Pædagogernes Pension finder investeringsdirektør i egne rækker

Johannes Bill Ladegaard får ansvaret for at videreføre investeringsstrategien i pædagogernes eget pensionsselskab med 130.000 medlemmer og en formue på omkring 110 milliarder kroner.
Johannes Bill Ladegaard får ansvaret for at videreføre investeringsstrategien i pædagogernes eget pensionsselskab med 130.000 medlemmer og en formue på omkring 110 milliarder kroner.Foto: Presse/Pædagogernes Pension
19. februar 2026 kl. 11.35

Johannes Bill Ladegaard tiltræder posten som investeringsdirektør i Pædagogernes Pension, efter at have siddet som konstitueret på posten i fire måneder.

Det skriver Pædagogernes Pension i en pressemeddelelse.

Han får ansvaret for at videreføre investeringsstrategien i pædagogernes eget pensionsselskab med 130.000 medlemmer og en formue på omkring 110 milliarder kroner.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026