Pelle Dragsted får Ting-prisen for god kommunikation: ”Det er jo som at vinde P3 Guld for politiske nørder”

Pelle Dragsted er vinder af årets Ting-pris, som Altinget hvert år uddeler til en politiker, der med sin kommunikation har været med til at fremme danskernes forståelse af dansk eller europæisk politik.
Prisen blev onsdag overrakt i Altingets gårdhave, hvor de to andre nominerede, Alternativets Franciska Rosenkilde og SF’s Jacob Mark, også var til stede.
Chefredaktør Jakob Nielsen begrundede i en tale valget med, at Pelle Dragsted det seneste år har haft mod nok til at flytte både sit parti og sig selv:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



























