Forsvarsminister Peter Christensen er igen folketingskandidat. Det står klart, efter han torsdag aften blev valgt som ny folketingskandidat i Næstved-kredsen.
Næstved-kredsen er en del af Sjællands storkreds med det største antal af vælgere på landsplan. Også Venstres formand, statsminister Lars Løkke Rasmussen, stiller op her. Allerede i sidste uge fortalte Peter Christensen, at han skiftede kreds til Næstved, og at han her håbede at blive valgt som Venstres kandidat.
"Da jeg blev kontaktet af Næstved-kredsen, lod jeg mig hurtigt overbevise, om at Næstved er det helt rigtige både for mig og for Næstved. På Sydsjælland er der mange af de samme udfordringer, som jeg kender fra Sønderjylland, og den geografiske placering giver mig en unik mulighed for at være til stede i kredsen, samtidig med at jeg passer min ministergerning i København," sagde han i sidste uge.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























