Heino Knudsen
Frank JensenSocialdemokrater står i spidsen for dansk-svensk erhvervssamarbejde
Tiltrædende formand for Region Sjælland Heino Knudsen (S) er netop udpeget til formand for det erhvervspolitiske samarbejde Greater Copenhagen.
Det skriver regionen i en pressemeddelelse.
Greater Copenhagen har eksisteret siden 2015 som et erhvervspolitisk partnerskab mellem Region Sjælland, Region Hovedstaden, Region Skåne og de 79 kommuner i de tre regionale geografier. Samarbejdet skal tiltrække flere investorer, turister, virksomheder og talenter til området.
"Jeg tror på, at vi med Greater Copenhagen har gang i noget meget vigtigt, hvor vi står sammen om at fremme væksten i området. Den internationale konkurrence er intens, og der er brug for en fælles indsats, som øger væksten og skaber arbejdspladser i Østdanmark og Sydsverige. Vi skal trække i samme retning og bruge midlerne til erhvervsfremme bedst muligt," udtaler Heino Knudsen i meddelelsen.
Heino Knudsen vil som formand blandt andet sætte fokus på digital infrastruktur, Femernforbindelse og turisme.
De to næstformandsposter besættes af Frank Jensen (S), overborgmester i Københavns Kommune, samt Henrik Fritzon (S), regionsrådsformand i Region Skåne.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer

Heino Knudsen
Direktør, Danskhåndbold, bestyrelsesformand, Professionshøjskolen Absalon, fhv. regionsrådsformand (S), Region Sjælland

Frank Jensen
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer



























