26. april 2016 kl. 12.44
Den nye direktør for Sikkerhedsstyrelsen hedder Lone Saaby. Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) har udpeget den 48-årige cand.polit, som skal afløse Lizzi Krarup Jakobsen i direktørstillingen. Det oplyser Erhvervs- og Vækstministeriet i en pressemeddelelse.
Sikkerhedsstyrelsen sagde 15. april farvel til Lizzi Krarup Jakobsen, der efter fem år stoppede som direktør for styrelsen, der arbejder med sikkerheden omkring el, gas, vvs, kloak og fyrværkeri.
Lone Saaby, der tiltræder 15. maj, har ledererfaring fra Landbrug & Fødevarer, Patent- og Varemærkestyrelsen og Dansk Industri. Senest har hun været erhvervspolitisk direktør hos Landbrug & Fødevarer.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer





























