Sociale organisationer bløder millioner: Hjælpepakkerne passer ikke til os

Det er ret voldsomme konsekvenser, vi må se i øjnene, hvis ikke vi får noget hjælp.
Helle Christiansen
Chef, Kirkens Korshær
Hvis disse organisationer går til grunde, fordi vi ikke har haft fokus på dem i forbindelse med den her proces, så er der ingen garanti for, at de opstår på den anden side af krisen.
Jon Krog
Branchedirektør, Selveje Danmark
Coronakrisen har presset økonomien i store sociale organisationer i bund. Kirkens Korshær taber indtægter for 10 millioner kroner om måneden, og en af Danmarks ældste socialøkonomiske virksomheder, Huset Venture, har måttet lukke ned for halvdelen af sine aktiviteter.
Socialminister Astrid Krag (S) har lovet at holde hånden under de frivillige sociale organisationer, men regeringens hidtidige hjælpepakker passer dårligt til dem, der har en blandet økonomi.
Hvis ikke vi får hjælp snart, vil det få alvorlige konsekvenser for udsatte mennesker, lyder nødråbet.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer



























