
Foto: Niels Ahlmann Olesen/Berlingske/Ritzau Scanpix
6. november 2024 kl. 07.15
Jonas Herby stopper i sin stilling som specialkonsulent hos Cepos.
Han blev afskediget af tænketanken.
Det oplyser han i et indlæg på X.
Læs også
"Jeg har fået en uventet mulighed for at prøve noget nyt. Hvad det skal være, ved jeg endnu ikke. Jeg har været glad for alle de jobs, jeg har haft. Og det bliver jeg også for det næste. Det har været skønt at arbejde med noget, man brænder for og som man personligt mener kommer samfundet til gavn," skriver Jonas Herby.
Den afgående specialkonsulent har arbejdet hos Cepos i syv år. Han er tidligere partner hos Incentive og konsulent i Cowi.
Læs også
Emner i denne artikel
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























