Thorning genfortæller sin egen historie i ny tv-dokumentar: "Jeg blev fremstillet som en falsk person"

Da Frank Jensen og Helle Thorning-Schmidt i 2005 krydsede klinger i kampen om at overtage formandsposten i Socialdemokratiet, deltog de begge i et nu henfarent blødt tv-format, så danskerne kunne lære de to kombattanter bedre at kende.
Formatet handlede kort fortalt om, at de hver især blev sendt i Netto med et tv-kamera i ryggen, så danskerne fra første parket kunne se, hvad de to formandskandidater mon kom i indkøbskurven, når der skulle laves aftensmad til familien.
Frank Jensen, der allerede dengang var et kendt ansigt i dansk politik, gik med "store dejlige danske hakkebøffer af økologisk kød, kartoffelbåde og gulerodssalat".
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























