Om
Rasmus Bebe
Jakob Ellemann-Jensen
Troels Lund Poulsen
Rasmus Bebe
Jakob Ellemann-Jensen
Troels Lund PoulsenTidligere rådgiver for Jakob Ellemann og Troels Lund bliver en del af ledergruppen i Carlsberg

Carlsberg Danmark ansætter Rasmus Bebe som ny chef for kommunikation, bæredygtighed og eksterne relationer.
Det oplyser Bebe i et opslag på LinkedIn.
Det er en nyoprettet stilling i virksomheden, som han besætter fra næste uge af. Bebe vil fremover indgå i ledergruppen i Carlsberg Danmark.
Rasmus Bebe kommer senest fra en stilling som særlig rådgiver for Jakob Ellemann-Jensen (V) i Forsvarsministeriet. En stilling som han opsagde tilbage i august.
Under Ellemanns sygdomsperiode sad Bebe som særlig rådgiver for partiets nuværende formand, Troels Lund Poulsen. Bebe har derudover siddet som særlig rådgiver for Tommy Ahlers i Uddannelses- og Forskningsministeriet.
Bebe har en kandidatgrad i politik og forvaltning fra Roskilde Universitet.
Læs også
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”




























