Rasmus Bebe
Alexander Reventlov PetersenEllemanns særlige rådgiver stopper

Det bliver kun to ud af Jakob Ellemann-Jensens tre særlige rådgivere, der følger med, når Venstre-formanden rykker ind Økonomiministeriet.
Rasmus Bebe, der har været særlig rådgiver i Ellemanns tid som forsvarsminister, fortsætter ikke i jobbet. Det oplyser han i et opslag på Linkedin.
"Efter tre intense år med Venstre er det tid til at takke af og prøve kræfter med noget nyt. Jeg har nydt til hele. Både op- og nedture. Krisehåndtering og sejre, der skulle fejres," skriver han.
Rasmus Bebe har været særlig rådgiver for Jakob Ellemann-Jensen siden december 2022. Han bliver erstattet af Alexander Reventlov, der indtil nu har fungeret som særlig rådgiver for Troels Lund Poulsen i Økonomiministeriet. Her fortsætter han altså nu som særlig rådgiver for Jakob Ellemann-Jensen.
Det betyder, at Jakob Ellemann-Jensen trio af særlige rådgivere nu udover Alexandet Reventlov består af Chris Borup Preuss og Magnus Ulvemann.
De blev begge hevet ind forud for Venstre-formandens tilbagevenden til dansk politik i august efter et halvt års stresssygemelding.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



















































