Tre nye beskæftigelsesordførere om deres første år på Borgen: Tempoet er for højt

1. november 2023 kl. 04.00
Ved valget for et år siden forlod flere erfarne kræfter beskæftigelsesområdet på Christiansborg.
Blandt dem var Dansk Folkepartis mangeårige ordfører Bent Bøgsted (DF), der helt forlod Folketinget, Venstres Hans Andersen, der nu er erhvervsordfører og Henrik Møller (S), der er europaordfører.
Flere nyvalgte folketingsmedlemmer har siden fået posten. Altinget har spurgt tre af dem om, hvordan de har oplevet ordførerskabet og arbejdet i Folketinget det første år. Særligt en erfaring går igen: Arbejdstempoet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Anette Wad66 årI dag
Administrerende direktør, Djøf's Forlag
Lars Søgaard Jensen66 årI dag
Faglig sekretær, forretningsudvalgsmedlem, BUPL
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Detalje i regeringsgrundlaget kan blive en "rigtig god nyhed" for kontanthjælpsmodtagere og pensionister






















