Tre skarpe til DA og 3F om udenlandsk arbejdskraft

Erik Simonsen, vicedirektør, Dansk Arbejdsgiverforening
Hvorfor skal man have et engelsk CV på EURES for at tælle med i jeres opgørelse?
"Det er svært for en arbejdsgiver at forholde sig til et CV, man ikke forstår. Jeg forestiller mig da også, at man i 3F gerne vil kende de personer, de skal ansætte, når de søger nye medarbejdere."
De tusindvis af ukrainere, som er kommet hertil, er med stor succes kommet i job på trods af dårlige eller ingen engelskkundskaber?
”Jeg er enig i, at det ikke er bydende nødvendigt. Vi har masser af eksempler på personer, som ikke taler dansk eller meget lidt engelsk, der klarer sig fint. Men der er mange job, hvor man har brug for et bestemt uddannelsesniveau og kan kommunikere. Vores ærinde er at påpege, at det ikke er rigtigt, når man tror, at millioner af europæere er klar til arbejde i Danmark her og nu."
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























