
Kristine Stenhuus bliver ny koncerndirektør i Udbetaling Danmark fra 15. november.
Det oplyser ATP i en pressemeddelelse.
Kristine Steenhus skal her være med til at sikre en effektiv administration af to ud af tre velfærdskroner igennem den digitale platform.
Hun kommer med bred ledelseserfaring af digitale organisationer fra hendes stillinger ved blandt andet NNIT og KMD, ligesom hun senest har været hos Accenture i en stilling som landechef for sundhed og offentlige tjenester.
"Vi har store digitale ambitioner for yderligere effektivisering af vores fælles velfærdssystem. Det er ambitioner, der kræver udvikling og innovation, og det har jeg stor tiltro til, at Kristine er den rette drivkraft for," siger Martin Præstegaard, administrerende direktør i ATP, om valget af Kristine Stenhuus.
Udbetaling Danmark er en offentlig myndighed, der står for udbetaling af en række offentlige ydelser og hører under ATP Koncernen.
Samtidig med den nye stilling fortsætter hun i sin bestyrelsespost hos IT Universitetet, men aftræder fra sin bestyrelsespost ved Dansk Industri.
Kristine Steenhus er uddannet civilingeniør i kemi fra DTU.
Artiklen var skrevet af
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer




























