
Christoffer Aagaard Melson (V), der er sundheds-, beskæftigelses- og psykiatriordfører for Venstre, går på barsel ifølge Jydske Vestkysten.
Det betyder, at tidligere Venstre-minister Eva Kjer Hansen bliver kaldt ind i hans sted på trods af, at hun efter 32 år i Folketinget og kort tid efter Folketingsvalget i 2022 meldte ud, at hun ville søge job i det private erhvervsliv.
Nu har hun fået et job som partner og seniorkonsulent i rekrutterings- og konsulentbureauet Mangaard & Partners Executive Search, men skal samtidig gøre comeback i Folketinget som stedfortræder for Christoffer Aagaard Melson.
I en sms til JydskeVestkysten bekræfter Eva Kjer Hansen situationen.
”Jeg er jo vant til at arbejde solen sort. Men det ændrer ikke på, at jeg ikke er folketingskandidat,” lyder det fra Eva Kjer Hansen.
Barselsperioden strækker sig fra 24. marts til 15. juni.
Christoffer Aagaard Melson har været folketingsmedlem for Venstre i Sydjyllands Storkreds fra 5. juni 2019 og er blandt andet også næstformand for Beskæftigelsesudvalget og næstformand for Forsvarsudvalget fra 2023.
Han har en kandidat i analytisk journalistik og en bachelor i medievidenskab fra Aarhus Universitet.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- Debattør: Djøf pisser på sine minoritetsmedlemmer, når fagforeningen nægter at tage stilling
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Fagforening: Regeringen er ved at smide en historisk mulighed for ligestilling på gulvet
- Afgående ordfører for Konservative sår tvivl om omstridt arbejdskraftordning




















