Indlandsisen smelter hurtigere end normalt

Den grønlandske indlandsis smelter i år med langt større hast end andre somre. Samtidig har Svalbard for første gang oplevet temperaturer i juli over 10 grader celcius.
Siden september 2021, hvor Landsat 9 sluttede sig til Landsat 8 i kredsløb over Jorden, har forskerne fået hyppigere detaljerede visninger af Jorden.
Landsat 8- og Landsat 9-satellitterne indsamler tilsammen omkring 1.500 scener fra hele planeten hver dag.
Det er praktisk til at observere planetens iskolde områder, hvor sæsonmæssige ændringer kan være hurtige og dramatiske.
Ændringerne er et resultat af den stigende varme i sommervejret, der tog fat i hele Arktis i slutningen af juni. Varme sydvestlige vinde og klar himmel øgede markant afsmeltningen på indlandsisen. Især i den sydlige del af Grønland.
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på
















