Mette Frederiksen vil ikke diskutere amerikanske tanker om Grønland: "Jeg tror, det er en diskussion, vi har lagt bag os"

BUDAPEST: Et forslag om, at Grønland på sigt skal afkobles fra Danmark og indgå en associeringsaftale med USA på linje med den, som USA har med Marshall-øerne i Stillehavet, får en afmålt modtagelse fra statsminister Mette Frederiksen (S).
Den tidligere stabschef for Trumps nationale sikkerhedsråd i Det Hvide Hus, Alexander Gray, har i et interview med Arktis-analytiker Martin Breum talt varmt for, at USA straks under den nye præsident indleder forhandlinger med Grønland om en sådan tilknytning.
Men statsminister Mette Frederiksen vil ikke gå ind på den tanke.
"Jeg kommer ikke til at gå ind i alle mulige fiktive diskussioner om, hvad Trump og hans administration kommer til at gøre, før vi ved, hvad det er for en udenrigspolitik, man kommer til at føre," siger statsministeren til Altinget.
12 minutter med Trump
Statsministeren vil fokusere på at få et stærkt forhold til den nye mand i Det Hvide Hus.
"Jeg synes jo, det gælder for alle i Europa, inklusive Grønland og Færøerne, at jo tættere samarbejde, vi har med USA, jo bedre er det. Det er vores stærkeste allierede, og der er tæt samarbejde mellem kongeriget Danmark og USA. Men jeg kommer ikke til at gå ind i en mere teoretisk diskussion," siger Mette Frederiksen.
Mette Frederiksen havde torsdag sen eftermiddag sin første telefonsamtale med den amerikanske præsident. På de 12 minutter samtalen cirka varede, vendte de to ledere særligt globale sikkerhedspolitiske udfordringer, krigen i Ukraine, og hvad der kan gøres for at holde sammen på Europa og USA.
Han spurgte ikke, om han kunne købe Grønland?
"Nej, det gjorde han ikke. Jeg tror, det er en diskussion, vi har lagt bag os for flere år siden," siger statsministeren.
Statsministerens udtalelser falder samme dag, som det republikanske medlem af Repræsentanternes Hus Mike Collins har delt et billede på det sociale medie X, hvor Grønland optræder som en delstat i USA.
Med teksten "Projekt 2029" er Grønland blev indlemmet i det amerikanske landkort og farvet rødt som en republikansk delstat.
Altinget har ikke spurgt ind til statsminister Mette Frederiksens mening om opslaget.
Project 2029 pic.twitter.com/H6QkmYAdj8
— Rep. Mike Collins (@RepMikeCollins) November 7, 2024
Omtalte personer
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Ny grønlænder på Borgen vil løsne Danmarks bånd: Grønland bør selv kunne anerkende Palæstina
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- KD-politiker: National stolthed må ikke stå i vejen for nye arktiske skibe
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet















