Ken Howery
Donald J. Trump
Elon MuskNi måneder efter Trumps krav på Grønland: USA's senat godkender ny ambassadør i Danmark

Ken Howery kan nu sætte sig til rette på et fly mod Københavns Lufthavn, efter Senatet natten til tirsdag nat godkendte ham som USA’s nye ambassadør i Danmark.
”Jeg er beæret og ydmyg over at være blevet bekræftet af Senatet i aften til at tjene som vores ambassadør i Danmark,” skriver Ken Howery efter godkendelsen i et opslag på X.
49-årige Ken Howery blev annonceret som Donald Trumps valg til ambassadørposten tilbage i december, hvor han fik en klar opgave af den amerikanske præsident.
”USA mener, at ejerskab og kontrol over Grønland er en absolut nødvendighed. Ken vil gøre et fremragende stykke arbejde med at repræsentere USA’s interesser,” skrev Donald Trump på Truth Social i den forbindelse.
Ambassadørposten i Danmark er ikke Ken Howerys første. Under Trumps første periode som præsident var Howery ambassadør i Sverige fra 2019 til 2021.
Paypal-mafiaen
Udover tidligere at have været ambassadør i et skandinavisk land, er det nye amerikanske ambassadør en yderst velhavende tech-milliardær.
I slutningen af 90’erne læste Ken Howery en bachelorgrad i økonomi på Stanford University. I løbet af sin studietid var han redaktionschef på ’The Stanford Review’. En studenteravis, der i sin tid blev stiftet af den konservative tech-mogul Peter Thiel.
I 1998 stiftede Howery sammen med netop Peter Thiel og en gruppe andre tech-iværksættere betalingstjenesten PayPal. Gruppen er senere blevet kaldt ’PayPal-mafiaen’ og har blandt andre også Elon Musk som medlem.
Igen sammen med Peter Thiel stiftede Ken Howery i 2005 'Founders Found' et venture-kapital firma med aktiver for over tre milliarder dollars.
Omtalte personer
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på





















