
Regeringsmagten er en scene, hvor den, der har hovedrollen som statsminister, også skriver manuskriptet og instruerer birollerne.
Det var givet, at hovedrolleindehaveren i den nye SVM-regering ville blive Socialdemokratiet og statsminister Mette Frederiksen. Spørgsmålet var, hvor store birollerne ville blive, og her er den hårde konklusion, at de blev mindre end forventet.
For en regering, hvis selverklærede hovedformål er at udvide det økonomiske råderum, fordi det ellers vil ”blive meget vanskeligt at gennemføre de investeringer, der er afgørende for at vi kan udvikle vores samfund”, er det åbenlyst, at finansministerposten er altafgørende.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær

















































