Overblik: Sådan vil partierne ændre tilsynet med dagtilbuddene

19. juni 2020 kl. 05.00
Skal tilsynet med kvaliteten i landets dagtilbud fortsat være en kommunal opgave, eller skal der i fremtiden være statslige tilsyn med kvaliteten?
Det spørgsmål har spøgt siden valgkampen sidste sommer, og er igen blevet aktuelt efter, at man i en artikel på TV2 kunne læse, at der i hvert tredje tilsyn ikke bliver set på, hvordan børnene har det sammen i institutionen. Spørgsmålet var også aktuelt før valget, hvor et flertal af Folketingets partier over for DR argumenterede for mere standardiserede regler.
Der er lige nu igangværende drøftelser mellem børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil og KL. Derfor har Altinget spurgt partiernes børneordførere, hvordan de helst ser tilsynet udformet fremover:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn















