Da Bitten Clausen gik bort mandag aften, var det ikke alene en kærlig mor, bedstemor og oldemor, der gik bort. Det var et menneske, som igennem årtier har betydet meget for og sat sit tydelige præg på vores fælles historie.
Igennem en menneskealder var Bitten Clausen i sit arbejde som formand i bestyrelsen for Danfoss og efterfølgende som stifter og bestyrelsesformand i Bitten og Mads Clausens Fond en markant skikkelse for høj såvel som lav.
Bitten Clausen var med til at skabe en virksomhed, som i dag strækker sig ud over hele verden, samtidig med at hun altid forblev tro mod sine rødder og det lokalsamfund, som sammen med hendes familie lagde grunden til virksomheden. Uanset hvor hun var, så var medborgeres og ansattes ve og vel dét, som lå hende på sinde – og hendes anerkendelse var lige stor, om medarbejderen sad på direktionsgangen eller stod i produktionshallen. Den ånd, som Bitten Clausen bidrog til at skabe, har hun givet videre til sine nærmeste. Det er den ånd, som mange nuværende og tidligere medarbejdere den dag i dag refererer til som det ganske særlige ved Danfoss.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Helle Ib: Øget boligskat kan få S og venstrefløjen til at sluge Løkkes krav om skattelettelser
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Forskere: Internationale erfaringer viser, hvordan vi får livet tilbage i bymidten
- Ejendomdanmark: Vi mangler boliger i de største byer, men gør det for svært at bygge flere
- BL: Ældres boligforhold er afgørende for fremtidens velfærd

















