Kristian Jensen får nu igen tildelt udvalgsposter.
Der skriver DR Nyheder.
Siden 11. januar har tidligere næstformand for partiet været uden ordførerskaber og udvalgsposter i folketingsgruppen, men efter påske får han plads i landdistriktsudvalget, udenrigsudvalget og børne- og undervisningsudvalget.
"Der har gennem de seneste par måneder været en drøftelse, hvor vores partiformand havde behov for at sende et signal om, hvordan - ikke bare Kristian Jensen - men alle i folketinggruppen agerer. Der har Kristian Jensen trådt ved siden af," siger Venstres gruppenæstformand, Karsten Lauritzen, til DR Nyheder og fortsætter:
"Men det har aldrig været på tegnebrættet, at han skulle sidde og lave ingenting til evig tid."
Kristian Jensen mistede tjansen som arktisordfører og samtlige udvalgsposter i januar. Det skete efter et interview i Jyllands-Posten, hvor han agiterede, at Venstre burde lave en økonomisk reformpakke med regeringen, Radikale og Konservative.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















