Aftale sikrer ekstra politiindsats i udsatte områder

Foto: Kasper Palsnov/Scanpix
Det lokale politi er en sindssyg vigtig ingrediens i det arbejde, som laves mellem boligorganisationerne og kommunerne.
Bent Madsen
Administrerende direktør, BL, Danmarks Almene Boliger
Rigspolitiet bruger sin egen liste over særligt udsatte boligområder, som bygger på en politimæssig analyse af, hvor der er behov for en indsats, til forskel fra Boligministeriets liste.
Listen for 2014 rummede 29 områder.
Det var fem færre end i 2013.
Politiet skal være ekstra synligt og nærværende i de udsatte boligområder. Også de næste fire år. Sådan lyder det fra justitsminister Søren Pind (V) og regeringen, der sammen med de øvrige borgerlige partier og Socialdemokraterne står ved den ekstraordinære indsats i de udsatte boligområder i fire år.
Aftalepartierne har besluttet at videreføre den nuværende indsats, både når det gælder udsatte boligområder og rocker- og bandeindsatsen.
Partierne bag aftalen har været enige om, at det er vigtigt, at politiet er til stede i de udsatte boligområder, både for at opbygge tillid og for at kunne skride ind over for adfærd, som skaber utryghed.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- LLO: Det er tid til, at vi tager magten tilbage over boligmarkedet


















