Danhostel får ny sekretariatschef 1. marts, og det bliver Mads Stendorf Hansen, som kommer med en stor erfaring inden for turisme og oplevelsesindustrien.
Det skriver Turisme.nu.
Mads Stendorf Hansen kommer fra en stilling som turistchef og chef for kultur og events i Esbjerg Kommune, hvor han har været ansat i ti år.
"Danhostel-kæden er på mange måder svaret på, hvad gæsterne i dag og fremover vil have mere fokus på, nemlig oplevelser, bæredygtig udvikling og moderne værelser med fleksible muligheder. Denne positive udvikling vil jeg gerne bidrage til," udtaler Mads Stendorf Hansen om sit nye job.
Danhostel har 62 hostels tilknyttet kæden, og medlemmerne dækker over cirka en million overnatningsmuligheder fordelt på familier og feriegæster, møder, lejrskoler, sports- og fritidsgrupper samt håndværkere.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne


















