Denne uge på By & Bolig (6)

Ministeren
Det har ikke været muligt at få information om by- og boligminister Carsten Hansens (S) planlagte aktiviteter denne uge.
Folketinget
Der er ingen lovforslag under Ministeriet for By, Bolig og Landdistrikter i Folketingssalen denne uge.
Der er ikke planlagt møde i By- og Boligudvalget denne uge.
Andre arrangementer
Mandag 4. februar inviterer Det Nationale Forskningscenter for Velfærd (SFI) til gå-hjem-møde om fogedsager og udsættelse af lejere. Her vil SFI præsentere resultater fra deres nyeste rapport om udviklingen i fogedsager og udsættelser af lejere i årene 2002 til 2010.
Onsdag 6. februar inviterer Det Kongelige Danske Kunstakademi til seminar om Geodesign, 3D-modellering og kommunikative designprocesser. Seminaret fokuserer på, hvordan 3D-teknologien kan anvendes inden for planlægning og udvikling af by og infrastruktur.
Torsdag 7. februar holder Center for Strategisk Byforskning konference om den programmerbare by. Konferencen er led i et tema om byforskning uden grænser, som har til formål at skabe dialog og udveksling mellem praktikere og forskere.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- LLO: Det er tid til, at vi tager magten tilbage over boligmarkedet


















