Bliv abonnent
Annonce

DF foreslår at udvide håndværkerfradraget

Morten Messerschmidt (DF) håber, at regeringen vil videreføre håndværkerfradraget i en udvidet form.
Morten Messerschmidt (DF) håber, at regeringen vil videreføre håndværkerfradraget i en udvidet form.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
14. oktober 2020 kl. 05.00

Dansk Folkeparti vil sætte skub i energirenoveringerne i den danske boligmasse.

Derfor foreslår partiets klimaordfører, Morten Messerschmidt, at udvide det såkaldte håndværkerfradrag. Fradraget bør ligesom i dag omfatte arbejdsløn, men bør også omfatte energibesparende investeringer som isolering, nye vinduer eller skift til varmepumpe.

"Der mange, der bruger fradraget til for eksempel rengøringshjælp eller vinduespudsning. Det kan være fint. Men hvis vi skal nedbringe vores energiforbrug og skubbe på for en grøn omstilling, især i de private hjem, kunne det være en måde at stimulere til, at folk tænker i de baner," siger Morten Messerschmidt.

LogoBy og Bolig
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik



Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026