
Socialdemokratiets tidligere overborgmester i København Frank Jensen bliver næstformand i bestyrelsen for jord- og byggeaffaldsselskabet Norrecco.
Det oplyser selskabet på deres hjemmeside.
"Vigtigheden af, at vi som samfund bliver endnu bedre til at udnytte vores genanvendelige ressourcer, er markant stigende. Både i forhold til klimaet, men i høj grad også for at sikre materialer til fremtidens byggeri. Ressourceknaphed og kritiske forsyningslinker er et stadigt voksende problem, og det er derfor afgørende, at Norrecco og en samlet branche arbejder ambitiøst og målrettet," udtaler Frank Jensen om sit nye bestyrelseshverv.
Selskabet forædler affald og jord fra anlægs- og byggearbejde til genanvendelige ressourcer. Norrecco er ejet af Reconor Gruppen, som også står bag miljø- og logistikvirksomheden City Container.
Frank Jensen trådte i oktober 2020 tilbage fra overborgmesterposten efter en række beskyldninger om grænseoverskridende adfærd, herunder også af seksuel karakter. Frank Jensen nåede inden sit exit fra dansk politik at have overborgmesterkæden hængende om halsen i 11 år samt to ministerposter i Poul Nyrups regeringsperiode.
I april 2021 vendte Frank Jensen tilbage i rampelyset, da han stiftede sin egen selvstændige rådgivnings- og konsulentvirksomhed under navnet FrankJensenCph Consultant. Her rådgiver han direktioner og virksomhedsbestyrelser i blandt andet den grønne omstilling.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Helle Ib: Øget boligskat kan få S og venstrefløjen til at sluge Løkkes krav om skattelettelser
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Forskere: Internationale erfaringer viser, hvordan vi får livet tilbage i bymidten
- Ejendomdanmark: Vi mangler boliger i de største byer, men gør det for svært at bygge flere
- BL: Ældres boligforhold er afgørende for fremtidens velfærd

















