Ulla Kjærvang skal være ny direktør hos GPP Arkitekter. Hun tiltræder stillingen 1. maj. Det skriver GPP i en pressemeddelelse.
Ulla Kjærvang er 46 år og har tidligere været direktør i Bascon og Vice President i COWI. Hun overtager jobbet efter nuværende partner og direktør, Søren Madsen, som fortsætter som partner. Han ser frem til at få Ulla Kjærvang på holdet.
”Ulla har en bred forståelse af arkitektur som værende mere end design – det er kunden vi skal have i centrum, og med Ullas erfaringer ved vi, det kommer til at ske. Vi oplever kundernes stigende behov for rådgivere, der forstår hele deres forretning, og samtidig har vi et stærkt hold, der virkelig er motiveret for udvikling af forretningen med fokus på værdiskabelse for kunden. Derfor er timingen helt perfekt.”
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Helle Ib: Øget boligskat kan få S og venstrefløjen til at sluge Løkkes krav om skattelettelser
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- LLO: Det er tid til, at vi tager magten tilbage over boligmarkedet
- Forskere: Internationale erfaringer viser, hvordan vi får livet tilbage i bymidten


















