Malou Aamund
Jacob BjerregaardInternetgigant investerer milliarder i Fredericia
Google har investeret 4,5 milliarder kroner i det kommende datacenter i Fredericia.
Det skriver Google i en pressemeddelelse.
Det nye center vil skabe 1.450 arbejdspladser årligt, imens byggeriet står på. Herefter vil 150-250 medarbejdere have deres daglige gang i datacentret, der i alt kommer til at skabe 700 arbejdspladser efter 2021. Det viser tal fra Copenhagen Economics.
Google vil være grøn
Borgmesteren i Fredericia, Jacob Bjerregaard (S), glæder sig over Googles investering i Fredericia.
"Googles datacenter er en kæmpe investering, der kommer til at skabe heftig aktivitet og mange nye arbejdspladser. Projektet sender et klart signal om, at Fredericia er en attraktiv erhvervskommune med stærk infrastruktur og adgang til kvalificeret arbejdskraft," siger Jacob Bjerregaard.
Det er blandt andet den digitale infrastruktur og Danmarks grønne omdømme, der har fået Google til at placere datacentret i Fredericia.
"Det er ikke nogen tilfældighed, at vi lige netop har valgt Fredericia. Danmark er en førende nation inden for digital infrastruktur. Og når vi som virksomhed ønsker at dække vores energiforbrug med 100 procent grøn energi, gør Danmarks stærke grønne profil det til et godt sted at investere," siger Malou Aamund, der er Googles direktør i Danmark.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne



















