KAB's direktør forlader posten
6. juni 2013 kl. 12.43
Jesper Nygård har været administrerende direktør i KAB siden 1996, men overtager nu stillingen som administrerende direktør i Realdania, hvor han har være formand siden 2009.
Når Jesper Nygård fratræder sin stilling i KAB, forlader han samtidig sine øvrige tillidsposter i den almene sektor. Her i blandt bestyrelsesposten i BL ‒ Danmarks Almene Boliger og formandsposten i Landsbyggefonden, oplyser selskabet.
Jesper Nygård forlader KAB, når han er frigjort fra sine nuværende forpligtelser.
”Jesper Nygård har været en dygtig og meget engageret direktør i KAB i en periode, hvor vi har haft store udviklingsprojekter indenfor såvel
byggeri som den særlige boligsociale indsats. Jesper er en markant boligpolitisk figur, og derfor er vi også kede af at sige farvel til ham. Men vi ønsker ham held og lykke med den spændende og udfordrende stilling i Realdania,” siger KAB’s nye formand Kjeld Poulsen i en pressemeddelelse.
Kjeld Poulsen blev valgt til ny formand på KAB’s repræsentantskabsmøde 28. maj 2013. Kjeld Poulsen erstatter Finn Christensen, der har været formand siden sammenlægningen mellem KAB og AKB i 2007.
Der er afskedsreception for Finn Christensen tirsdag 11. juni kl. 14.30-16.30 i Kirkesalen, KAB.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik
Boligmarkedet under pres
For få og for dyre boliger sætter dagsordenen i de store byer. Andre steder i landet slås naboer og kommuner med tomme boliger. Oveni er kommet problemer med airbnb-udlejning. Regeringen har efter knap tre års intern kamp spillet ud med en boligpakke.

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne















