

Det store samfund og den lille stat – Hvordan det borgerlige Danmark tabte fællesskabet og hvordan det kan vindes tilbage igen
Jens Kristian Lütken
Momenta 2024, 204 sider
De kommer efterhånden i en lind strøm: De tidligere så savnede borgerlige debatbøger. Nu er der kommet endnu en: 'Det store samfund og den lille stat' med den lovende undertitel 'Hvordan det borgerlige Danmark tabte fællesskabet og hvordan det kan vindes tilbage igen'.
Forfatteren er den københavnske lokalpolitiker Jens-Kristian Lütken, Venstre-mand og indehaver af en af de talrige københavnske borgmestertitler – i dette tilfælde for beskæftigelse og integration – samt formand for Europabevægelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- LLO: Det er tid til, at vi tager magten tilbage over boligmarkedet



















