Nye beregninger: Københavnere skal betale kvart milliard for Lynetteholm

1. april 2022 kl. 15.00
Der er nu udsigt til, at Lynetteholm skal medfinansieres af de københavnske skatteydere.
Det fremgår af By & Havns nye budget for gigantprojektet, der også viser, at Lynetteholm er blevet over en halv milliard dyrere end først antaget.
Helt konkret er forventningen i By & Havn, at Københavns Kommune må vinke farvel til over 280 af de 400 millioner kroner, som kommunen har stillet som garanti i projektet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling


















