Med virkning fra 1. april hentes Mikkel Friis-Thomsen til posten som kommunikationsdirektør i PFA fra en tilsvarende stilling i Sydbank.
Han bydes velkommen af koncerndirektør Mads Kaagaard, der glæder sig over ansættelsen:
”I PFA ønsker vi en åben og professionel kommunikation med omverdenen og vores mange kunder og interessenter. Det mener jeg, at Mikkel Friis-Thomsen er den helt rigtige profil til at sikre. Mikkel har en stærk faglig baggrund, og han har allerede samlet sig god erfaring med kommunikation i finanssektoren. Kvaliteter, vi nu får glæde af i PFA,” lyder det på pensionsselskabets hjemmeside.
Mads Kaagard har været tre år hos Sydbank, og forinden var han ansvarlig for Vestas' presserelationer i Danmark. Han er uddannet i virksomhedskommunikation fra Aarhus Universitet og er 35 år gammel.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne




















