
Jan Juul Christensen er ny administrerende direktør for Greater Copenhagen, skriver organisationen i en pressemeddelelse.
"Jeg glæder mig meget til at starte og til at arbejde for, at Greater Copenhagen bliver en af verdens mest konkurrencedygtige metropolregioner ved at drive en innovativ dagsorden indenfor arbejdsmarked, grøn omstilling og infrastruktur," siger den nye administrerende direktør.
Jan Juul Christensen er tidligere partisekretær og pressechef for Socialdemokratiet, ligesom han har været partner og public affairs-direktør i Rud Pedersen. Senest har han været underdirektør hos Københavns Lufthavne. Den stilling forlod han dog i november 2023 på grund af en omstrukturering i kølvandet på konsekvenserne af coronapandemien, og hans stilling blev nedlagt.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling


















