4. april 2018 kl. 08.18
Tønder Vækstråd har fundet en ny direktør til at skabe øget vækst og udvikling i Tønder Kommune.
Det er Lene Grønning, som har erfaring fra lignende opgaver på Bornholm og i Helsingør, hvor hun også har haft ansvar for erhvervsområdet. Det skriver Tønder Kommune.
For øjeblikket er hun udstationeret i Dubai for erhvervsnetværket Act NOW by Grundfos, hvor hun har været direktør siden 2014.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling


















