Vild kanin i Miljøministeriet

Blå bog:
Kirsten Brosbøl, født 14. december 1977 i Odder.
Medlem af Folketinget siden 2005. Valgt i Østjyllands Storkreds.
Indtil rokaden ordfører for forskning og videregående uddannelser. Tidligere fødevareordfører og ligestillingsordfører.
Uddannelse:
Master of Arts i freds- og konfliktstudier, University of Sussex, Storbritannien. Cand.scient.soc., Roskilde Universitetscenter
Erhverv:
Politisk konsulent, de danske socialdemokrater i Europa-Parlamentet, fra 2004 til 2005.
Der var flere kaniner i Thornings hat, da hun mandag gennemførte en regeringsrokade. En af de største var, at Kirsten Brosbøl bliver ny miljøminister.
Det var dels en overraskelse, at hun blev minister, dels at det bliver for miljøområdet, som den 36-årige socialdemokrat aldrig tidligere har beskæftiget sig med.
”Jeg er blevet betegnet som regeringens kanin. Her i ministeriet er I jo gode til at beskytte de vilde dyr. Blandt andet ulvene, så jeg håber, at I også vil være med til at beskytte sådan en kanin som mig,” sagde Brosbøl ved overdragelsesreceptionen i Miljøministeriet.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















