Når regeringen beslutter sig for at indkalde til valg, vil Dansk Folkeparti have en ny folketingskandidat at sende i valgkamp for den lokale kreds i Hedensted.
Det er Steffen Daugaard, der allerede er byrådsmedlem i Middelfart for partiet, skriver Hedensted-Juelsminde Avis.
Tidligere har den 57-årige folketingskandidat været medlem af Socialdemokratiet, men formanden for lokalkredsen er glad for at have Steffen Daugaard med i den kommende valgkamp.
"Efter stemmerne var talt, var Steffen Daugaard valgt. Vi glæder os meget i Hedensted Lokalforening til at præsentere Steffen rundt i kommunen samt til samarbejdet," siger formand for DF Hedensted, Allan Petersen.
Steffen Daugaard har arbejdet som politiassistent og har været ansat i politiet i 35 år. Han har siddet på positionen som fællestillidsmand gennem 21 år og været medlem af Politiforbundets Hovedbestyrelse i 10 år, hvor han blandt andet sad i Politiforbundets Retspolitiske Udvalg samt Det Kriminalpræventive Råd.
Den nye folketingskandidat erstatter Tilde Bork, som har valgt ikke at genopstille.
Omtalte personer
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
































