Ulovlige aborter straffes ikke
30. oktober 2003 kl. 09.09, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Hvis læger skal udføre sene aborter, kræver det, at de indhenter tilladelse fra abortsamrådet først. Ellers er det ulovligt udførte aborter, som kan straffes med op til to års fængsel.
Det er dog ikke alle læger, der 'når' at indhente denne tilladelse, og det møder nu kritik fra Kristendemokraternes tidligere formand, MF Jann Sjursen.
"Jeg mener, at det er væsentligt, at sundhedsministeren vurderer den praksis, der er ved at opstå, herunder omfanget af den, og samtidig sender et klart signal om, at det er en uønsket udvikling," siger Jann Sjursen.
Abortankenævnet oplyser i sin årsberetning, at ankenævnet har påtalt flere tilfælde af sene provokerede aborter, hvor der ikke var indhentet tilladelse fra Abortsamrådet.
Lars Løkke Rasmussen (V) mener, at de sene aborter gennemført uden forudgående tilladelse fra et abortsamråd godt kan forsvares på grund af komplicerede omstændigheder. Det er derfor helt i orden, at lægerne ikke er blevet politianmeldt:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen

































