
Daniel Toft Jakobsen er Mission Afrikas nye generalsekretær.
Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
Mission Afrika er en folkekirkelig missionsorganisation, der samarbejder med partnere primært i Vestafrika, men også i Mellemøsten. Organisationen ønsker gennem relationer at forandre nationer og er engageret i missionsprojekter, samfundsudviklende projekter og uddannelse.
”Vi er glade for, at Daniel har takket ja til opgaven og vi er ikke i tvivl om, at han med sit netværk, sin forståelse for organisation og sin viden om mission og udvikling kan ruste Mission Afrika til en fremtid, hvor måden vi driver mission på, løbende skal nytænkes, og hvor der skal udvikles nye løsninger på indtægtssiden,” siger Anne Mie Skak Johanson, formand for Mission Afrika.
Tidligere har Daniel Toft Jakobsen siddet i Folketinget for Socialdemokratiet i perioden 2015-2022. Han er i dag medstifter og bestyrelsesmedlem i Foreningen Åndsfrihed, formand for Center for Kirkeligt Udviklingssamarbejde og bestyrelsesmedlem i børnerettighedsorganisationen Viva samt i tænketanken Forfulgte Kristne.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer

































