Se videoen: Her kollapser Børsens ikoniske dragespir til lyden af Rådhusets ringende klokker
Sort røg har i timevis hængt over Børsen i København, der har stået i flammer tirsdag morgen og formiddag.
Hele området er lukket ned, hvor politi og brandvæsen er til stede for at få branden under kontrol. Alle blev evakueret fra bygningen, og ingen er kommet til skade.
Omkring klokken 14.00 er efterslukningsarbejdet ifølge flere medier påbegyndt, og den værste røg ser ud til at have fortaget sig. Slukningsarbejdet vil dog fortsætte mindst et døgn endnu, forlyder det.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet





























