Bliv abonnent
Annonce

Bonde kandidat til EU-konvent

15. januar 2002 kl. 11.20, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Jens-Peter Bonde, medlem af Europa-Parlamentet i Strasbourg for Junibevægelsen, har gode chancer for at få en plads i det særlige konvent, der fra marts måned skal forberede den næste store EU-reform.

Europa-Parlamentets medlemmer er tildelt 16 pladser i konventet, og Jens-Peter Bonde er kandidat til en af disse pladser.

Dermed kan Junibevægelsen alligevel blive sikret en plads i det omkring hundrede mand store konvent, men det afhænger af, hvad man internt i Europa-Parlamentet kan nå til enighed om.

Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V), der har tilbudt en af Folketingets pladser i EU-konventet til de danske EU-modstandere, har afvist at lade Junibevægelsens Drude Dahlerup få pladsen med den begrundelse, at hun ikke er medlem af Folketinget.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026