Bliv abonnent
Annonce

DF igen på forbudsjagt

6. august 2003 kl. 11.27, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Man giver lidt fra begge sider. Der er ikke brug for mere lovgivning på området.

Gitte Lillelund Bech (V).
Uddannelsesordfører.
Der må ikke tages særlige religiøse hensyn til muslimske børn i de danske folkeskoler. Det mener Dansk Folkeparti.

Derfor kræver Dansk Folkepartis uddannelsesordfører, Louise Frevert nu, at undervisningsminister Ulla Tørnæs (V) gennemfører meget detaljerede regler på området. Det sker på baggrund af en stor DR-rundspørge, som viser, at landets folkeskoler allerede i dag udviser store hensyn til religiøse mindretal.

"Der skal være baderegler, der er ens, så muslimske piger ikke skal klatvaske sig efter idræt, og der skal ikke tages specielle muslimske hensyn i skolekøkkenet f.eks. med indkøb af halalkød,« siger Louise Frevert, der heller ikke bifalder, at skoler giver fri på muslimske helligdage.

Med dette krav har DF igen bragt sig på kollisionskurs med det store regeringsparti. Både Venstres uddannelsesordfører, Gitte Lillelund Bech og formanden for KLs børne- og kulturudvalg Bjørn Dahl, er nemlig dybt uenige. De to Venstre-folk ser ingen rimelig grund til, at statsmagten skal lovgive detaljeret for den multietniske hverdag i landets folkeskoler.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026