Bliv abonnent
Annonce

#dkpol: Er Vance en slags dukkefører for Trump?

Foto: Francis Chung/AP/Ritzau Scanpix
7. marts 2025 kl. 16.00

 

Ugens emner i #dkpol:

  • Trump (11:36): Jakob og Esben dykker ned i pressemødet fra Det Hvide Hus, hvor bølgerne gik højt mellem Trump og Zelensky. Hvem har hvilke agendaer, og hvordan kommer de ud på den anden side?

  • Vance (25:14): Esben og Jakob ser nærmere på J.D. Vance og hvordan han er blevet en slags "enforcer" for Trump. Esben er optaget af, hvorfor han bryster sig af at være katolik, og Jakob forklarer, hvad der gør europæerne rigtig bange for Vance.

  • Merz (38:55): Den kommende tyske kansler, Friedrich Merz, vil sætte tempoet op i Tyskland og gøre op med gældsbremsen. Esben og Jakob ser på, hvad der, ifølge dem, et citat til historiebøgerne, og hvilken betydning det får for Danmark.

 

Husk desuden, at det er 4. april, at #dkpol-løbeklubben løber igen. Turen starter klokken 08.00 foran Altinget i Ny Kongensgade 10 i København.

 

Værter: Esben Schjørring, politisk redaktør på Altinget, og Jakob Nielsen, ansvarshavende chefredaktør på Altinget

Producer: Emma Klitnæs, podcastassistent

 

Shownotes

Jakobs anbefaling: Poul Madsens kriminalroman, Kongen fra Esbjerg 
Esbens anbefaling: Mark Lillas bog, The Shipwrecked Mind 


Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026