Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Erik Holstein

EP-valgkampen mangler fælles temaer

Mens Socialdemokraterne forsøger at mobilisere vælgerne med emner som klima og finanskrise, vil andre hellere diskutere, hvor grænsen for EU's magt egentlig går.
Mens Socialdemokraterne forsøger at mobilisere vælgerne med emner som klima og finanskrise, vil andre hellere diskutere, hvor grænsen for EU's magt egentlig går.
1. juni 2009 kl. 20.02

Skal valget d. 7. juni kun omhandle emner, som Europa-Parlamentet rent faktisk lovgiver om? Eller skal det snarere handle om, hvorvidt EU tiltager sig for meget magt på medlemslandenes bekostning - eller om et fremtidigt tyrkisk medlemsskab af EU er en god idé?

Det er de partier og bevægelser, der stiller op til EP-valget lodret uenige om - og det har resulteret i en valgkamp, der frem for alt er en kamp om at sætte dagsordenen.

Altinget.dk har spurgt de partier og bevægelser, der stiller op d. 7. juni, hvilke politiske temaer, de især prioriterer - og om, hvilke metoder de hver især bruger for at få deres budskaber ud. Som det fremgår, er der politisk set tale om en særdeles broget affære:

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026