Foreningernes mand takker af
Jeg er ikke den store ideologiske politiker, og jeg er nok lidt præget af, at jeg har været embedsmand. Mit udgangspunkt har altid været at skabe resultater i fællesskab. På Christiansborg gælder det om at profilere skarpe politiske synspunkter, hvilket aldrig har været min stil.
Peder Sass (S)
Afgående folketingsmedlem
Peder Sass er født i et håndværkerhjem, hvor arbejderbevægelsen er kommet ind med modermælken. Derfor gik der ikke mange år, før den unge Sass engagerede sig politisk og blev medlem af Socialdemokratiet:
"Jeg kommer fra et miljø, hvor vi mærkede fattigdommen på vores egen krop. Min far var maler, og han oplevede stort set hver eneste vinter at blive arbejdsløs, fordi der ikke var noget at lave. Dengang var understøttelsen ikke opfundet, så det var hårdt, og har siden haft stor betydning for mit politiske virke," siger Peter Sass, der blev opstillet til kommunalbestyrelsen stort set den dag, han blev valgberettiget.
I 1974 blev Peder Sass fuldtidspolitiker, da han blev medlem af Storstrøms Amtsråd, hvor han har været formand for Undervisnings- og Kulturudvalget.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"


































