Frygt for at miste dansk kunst
Det sker efter at Kulturministeriet har fjernet samtlige tre mio. kr. fra kulturværdiudvalget, der siden 1986 har sikret, at sjældne danske kulturværker ikke forsvinder ud af landet "Den bevarede kunstarv bliver fattigere og mindre, for de værker er dem, det bliver vanskeligst at finansiere," siger Anne Højer Petersen, og kalder besparelsen for en de facto nedlæggelse af kulturværdiudvalget.
Fremover skal de danske kulturinstitutioner finde de ofte store beløb i egne budgetter. Og det kan blive svært i en pengekasse, der i forvejen er ramt af besparelser.
"Det kan komme til konflikter mellem Ministeren og udvalget, hvis vi siger, at det her værk skal sikres, og man så ikke kan bakke det økonomisk op. Det er ikke heldigt,« siger Erland Kolding Nielsen.
Indsigt
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer




































