Glidende generationsskifte hos DR

26. januar 2007 kl. 20.29
Ask bliver førerhund, og han skal være DR's politiske ansigt ud af til. Han kommer ofte på skærmen. Her skal han lave analyserne, når de store sager kommer op.
Susanne Hegelund
Chef for "Politik og Penge", DR
Når den erfarne bladmand Ask Rostrup sætter sig i stolen som politisk redaktør på DR's Christiansborg-redaktion fylder han et ledelsesmæssigt hul ud, og samtidig skal han styrke den politiske nyhedsdækning på Christiansborg.
Da DR's ledelse sidste sommer oprettede en stor redaktion, "Politik og Penge", blev DR's Christiansborg-journalister suget ind i den 40 mand store redaktion.
Det bliver der ikke ændret på med indsættelsen af Ask Rostrup. Men de 13 Christiansborg-journalister får en daglig leder, og han skal være DR's politiske dæknings mest markante skikkelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet





























